Zvaigznes

Zvaigznes pārstāv sevi milzu gaismas sfēras plazmas. Tikai mūsu galaktikā to ir miljardiem, tai skaitā Saule. Ne tik sen mēs uzzinājām, ka daži no viņiem vēl ir planētām.

Stāsts novērojumu zvaigznes

Kopš seniem laikiem zvaigznes spēlēja nozīmīgu lomu daudzās kultūrās. Viņi tika atzīmētas ne tikai uz mītiem un reliģiskajiem stāsti, bet ir bijuši pirmie navigācijas instrumentiem. Tieši tāpēc astronomija tiek uzskatīta par vienu no vecākajām zinātnēm. Izskats teleskopi un atvēršana likumu kustības un gravitācijas 17. gadsimtā palīdzēja saprast, ka visas zvaigznes atgādina mūsu Saule, un, tātad, pakļaujas tiem pašiem fizikas likumiem.

Izgudrojums fotogrāfijas un spektroskopijas 19. gadsimtā (pētījums viļņa garumu gaismas, kas nāk no objektiem) ļāva iekļūt zvaigžņu sastāvs un kustības principus (izveidot astrofizika). Pirmais radioteleskops parādījās 1937. gadā. Ar to palīdzību bija iespējams atrast neredzamās zvaigžņu starojums. Bet 1990. gadā izdevās palaist pirmais kosmiskais teleskops ir Habls, kurš spējīgs iegūt visvairāk dziļu un detalizētu skatījumu uz Visumu.