Jaunumi

Jauni dati par neparasto Saturna magnētiskajā laukā liek zinātniekus strupceļā.

Jauni dati, kas savākti pagājušajā gadā ar misiju NASA Cassini (“Cassini”), atklāj jaunas detaļas struktūru Saturna magnētiskā lauka, tomēr nesniedz atbildi uz jautājumu par to, kā notika šī lauka veidošanos.

Uzdevums Kassini veica pagājušajā gadā sēriju bold “gārgales” telpā starp planētu un tās galīgais iekšējo gredzenu septembrī 2017. gadā, pirms tika novirzīta, lai apzināti  niršanas blīvie atmosfēras slāņi planētas.

Primāro datu analīzi, kas savākti, izmantojot borta  šī kosmiskā aparāta, uzbūvētu un pārvalda fiziķiem, liecina, ka slīpums ir magnētiskā lauka planētas sastāda tikai 0,01 grādu.

Agrāk tika uzskatīts, ka magnētisko lauku ap planētas var veidoties tikai tad, ja pastāv ievērojams leņķis starp asi magnētiskā lauka planētas un asi to pašu rotāciju. Šāda situācija ir vieta uz Zemes, kur magnētiskajiem poliem ir būtiski mainījuši attiecībā pret ģeogrāfiskajiem poliem.

Pateicoties šim atbalstīti elektriskās strāvas slānī šķidro metālu, kas atrodas dziļi planētas dzīlēs – uz Zemes tādā kārtā ir dzelzceļa slānis, kas ieskauj cieto dzelzs kodols, bet uz Saturnu, kā uzskata zinātnieki, lomu šāda slāņa apvalks darbojas no metāliskā ūdeņraža, apkārtējā nedaudz akmeņaina pamata.

“Mēs neizslēdzam versiju, saskaņā ar kuru  atmosfēra, Saturna aizēnot no mums ir dažas detaļas, kas var noskaidrot struktūru magnētiskā lauka planētas, tomēr, visticamāk, mums ir nepieciešams pārskatīt mūsdienu teorijas veido magnētisko lauku ap planētu,” – teica galvenais autors jaunas darba vadītājs zinātniskās komandas  aparāta Cassini profesors.